Jūs esat šeit: Izstādes, gadatirgi, pasākumi Uzziedējis tulpju koks

Uzziedējis tulpju koks

E-pasts Drukāt PDF

Sestdien, 15.jūnijā Nacionālājā botāniskajā dārzā Salaspilī pirmos ziedus atvēra Amerikas tulpju koks. Retais koks nedēļas nogalē vēl bija pilns pumpuru, tāpēc gaidāms, ka šīs nedēļas laikā ikvienam botāniskā dārza apmeklētājam būs iespēja papriecāties par tulpēm līdzīgajiem ziediem, kas zied kokā.

Amerikas tulpju koks (Lirodendron tulipifera) savvaļā aug Ziemeļamerikā. Tas ir viens no lielākajiem un skaistākajiem  lapu kokiem, kas var sniegties augstumā līdz pat 60 metriem. Dekoratīvās koka lapas atgādina liru, un no tām arī cēies ģints zinātniskais nosaukums – Liriodendron – liras koks.

Pirmais tulpju koks Eiropā iestādīts 1688. gadā, bet Latvijā lielākais šīs sugas eksemplārs Nacionālajā botāniskajā dārzā pirmoreiz  uzziedēja 2004. gadā – 24 gadu vecumā. Kopš 2007. gada tas katru gadu priecē apmeklētājus ar vairākiem simtiem neparasti krāšņo ziedu.

Amerikas tulpju koks ir izcili dekoratīvs koks, kas iepriecina ne tikai ar ziediem, bet arī ar slaido augumu, skaisto vainagu un izteiksmīgām lapām, kas rudenī krāsojas koši dzeltenas. Arī šī koka koksne ir ļoti vērtīga – gaiša, viegli apstrādājama, tāpēc plaši tiek izmantota mūzikas instrumentu un mēbeļu ražošanā. Pie tam tulpju koks ir viens no tiem planētas kokiem, kas evolūcijas gaitā ir maz mainījies, un kaut nedaudz var sniegt priekšstatu, kādi iespējams izskatījās koki dinozauru laikmetā.

Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī šobrīd pilnā plaukumā ir peonijas, ar burvīgu smaržu iepriecina lipīgais rododendrs, sāk ziedēt Amūras ceriņš, saldi smaržo Dzidras Riekstas selekcionētās parka rozes un ar pirmajiem ziediem priecē floribundrozes.