Jūs esat šeit: Dārzkopība literatūrā un presē RHS Skuju koku encklopēdija

RHS Skuju koku encklopēdija

E-pasts Drukāt PDF

Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers:

A Comprehensive Guide to Cultivars and Species

by Aris G. Auders and Derek P. Spicer

 

Āris G. Auders, Dereks P. Spaisers

Karaliskās Dārzu biedrības Skuju koku enciklopēdija

Visaptveroša rokasgrāmata par šķirnēm un sugām.

 

Par grāmatu

 

Lielbritānijas Karaliskās Dārzu Biedrības (Royal Horticultural Society jeb RHS) Skuju kokaugu enciklopēdija ir grāmata, kurā apkopota informācija par kailsēkļu sugām un šķirnēm – sākot no vistālākajos ziemeļu reģionos augošajām līdz pat tropu joslās sastopamajām. Divos apjomīgos 1200 lappušu biezajos un bagātīgi ilustrētajos sējumos iekļautas visas 615 pasaulē sastopamās skuju kokaugu sugas, to pasugas un variatātes, aptuveni 8000 šķirnes un ap 5000 fotogrāfijas.

Šajā grāmatā ir dots īss apraksts visām vispārzināmajām sugām un šķirnēm, ieskaitot to sinonīmus, šķirnēm norādot arī to atradējus vai selekcionārus un izcelsmes valsti. Grāmatā iekļautas visas pēdējos trīs gadsimtos selekcionētās škirnes, ieskatot arī jaunākās, kas tapušas pēdējās desmitgadēs. Grāmatai ir unikāls pielikums, kurā uzskaitīti skujkoku kolekciju dārzi, botāniskie dārzi, arborētumi, kokaudzētavas un personības, kas pēdējos 300 gados ir nodarbojušies ar skuju koku introdukciju un jaunu šķirņu veidošanu.

Enciklopēdija ir zinātnisks izdevums, kurā sugu apraksti veidoti balstoties uz jaunāko botānisko klasifikāciju (Farjon 2010) un šķirnes apkopotas ar atsauci uz RHS Starptautisko skuju kokaugu reģistru. Tajā ir aprakstīta introdukcija, šķirņu izcelsme. Šeit atrodama arī augu ziemcietības tabula ar norādēm, kurai zonai augs ir piemērots.

Izdevumā iekļautās kvalitatīvās fotogrāfijas uzskatāmi sniedz priekštatu par augiem kopumā, gan parāda tos detaļās, atklājot katra raksturu un īpatnības. Redzams, kā, mainoties sezonām, mainās augu krāsa, faktūra, izskats. Pie katras fotogrāfjas norādīts, kurā pasaules vietā augs fotografēts. Grāmatā ir pieminētā arī Nacionālā Botāniskā dārza kolekcija, kā arī atsevišķas privātās kolekcijas Latvijā.

Grāmata veidota tā, lai tā būtu interesanta gan speciālistiem un kolekcionāriem, gan dārzniekiem amatieriem.

Par autoriem

Āris G. Auders, skuju koku kolecionārs un fotogrāfs no Latvijas un Dereks P. Spaicers (Derek P. Spicer), Britu Skujukoku biedrības (British Conifer Society) priekšsēdētājs pie šīs grāmatas veidošanas strādāja septiņus gadus. Abiem ir plašas zināšanas par skuju koku audzēšanu Lielbritānijā, Eiropā un pasaulē. Lai pētītu un fotografētu skuju kokus privātās kolekcijās, botāniskajos dārzos un arborētumos, tika apceļota visa pasaule. Abiem autoriem palīdzēja RHS Starptautiskā Skujkoku škirņu reģistra sekretārs Lorijs Springits (Lawrie Springate) un RHS Starptautiskā sekretāre Viktorija Metjūza (Victoria Matthews).

Atsauksmes

The Gardening Times par grāmatu raksta: “Šie divi sējumi neapšaubāmi ir iespaidīgs darbs, nopietns izdevums, kas aptver vienu no visinteresantākajām augu grupām uz planētas, un skuju koku entuziastiem tas noteikti ir visvairāk iekārotāko grāmatu sarakstā.” Pilnu recenziju var izlasīt šeit.

Atliek vien piebilst, ka skuju koki ir vieni no vecākajiem augiem uz planētas, kas veidojās pirms apmēram 350 miljoniem gadu, pirms vēl bija parādījušies dinozauri, pārdzīvoja tos un ledus laikmetu, un turpina mūs pārsteigt joprojām – gan ar savu izturību, gan nemainīgi zaļo vainagu visdaudzveidīgākajās tā izpausmēs.

Grāmata maksā ap 150 latiem un to iespējams iegādāties “Jāņa Rozes grāmatnīcā” vai arī pasūtīt RHS interneta veikalā.